Etichetă: bucurești

  • SĂ BEI SINGUR…

    Nimeni nu știe cum e să bei atît de singur
    încît să dai nume țuicii tale. Au stat mulți
    la masa pustie, dar ce să vorbești
    cu unii care nu știu numele țuicii tale?

    Nimeni nu știe cum e să bei atît de singur
    încît să dai nume sîngelui tău. El ce-ți mai ține
    de urît. Pînă-ntr-o zi.

    Nimeni nu știe cum e să bei atît de singur
    încît să dai nume singurătății tale. Scoate
    tu în oraș femeia asta prăfoasă și lăcrimată!
    Sigur o va consola careva!

    Nimeni nu știe cum e să bei atît de singur
    încît nici singurătatea ta să nu mai stea
    cu tine la masă…