Etichetă: tinere condeie

  • Iulia Elize – medalion

    IMG_5683 Iulia Elize - medalion

    izul acela alb-negru

    sunt atât de tânără
    mult prea tânără, Eliodor,
    divanul este plin de zăpadă
    în casa mea este frig, la masă aşteaptă oamenii de zăpadă
    cu ei îmi beau ceaiul, iasomia împrăştie peste tot un parfum ce îngenunchează
    doar ferestrele sunt mai vechi decât bătrânul ce acum citeşte ziarul
    pe o bancă de fier forjat, neagră, undeva foarte aproape de ţintirim
    ferestrele, Eliodor,
    prin ele călătoresc noaptea stelele, intră în casă dezbrăcate de o prea multă lumină;
    pentru asta se fac mici mici, Eliodor, întocmai ca inimile ce aşteaptă încă sub pământ să se umple cu nisip şi primăvară

    ştii tu, Eliodor, frumoasele stele,
    ele se aşază ca lumânările lângă vechile tablouri, dintr-unul zâmbeşte bunica
    aşa plină de zăpadă cum este ea, cu părul ei fumuriu, cu hainele ei de duminică
    mi-este frig, Eliodor,
    te rog intră înăuntru, găseşte-ţi un loc printre cutiile muzicale, printre timbre şi alte zăpezi
    intră în casă, încălzeşte-mă.

    Aselenizare
    Precum cangurii temerari
    ţopăim
    sub egida altor legi gravitaţionale
    am aterizat pe lună să ne căutăm
    nemurirea
    Poate timpul curge altfel aici
    şi-avem poate un alt fel de inimă
    prin care curge alt sânge
    unul subţire
    regesc
    faţă de cel vâscos
    searbăd
    cu iz pământesc…

    Ultima piatră

    în neliniştea dezlipirii de tine
    am rămas aşa singură pe un peron în care
    trenurile toate duceau spre absurd

    şinele scârţâiau vânzătorul de covrigi umbla desculţ prin zăpadă
    am luat un covrig cald l-am frânt
    jumătate pentru mine şi restul puilor de vrabie
    ce vor muri de frig în curând
    şi m-am întins aşa liniştită pe şine
    era iarnă şi seară şi spre gara de nord dumnezeu mângâia
    în tremur palmele unui bătrân cerşetor
    şi am stat aşa întinsă pe păr îmi surâdea o lumină roşie în curând
    va porni ultimul tren
    l-am auzit cum se apropia despicând universul în două
    şi-am tăcut
    uitasem de mult să mă rog şi-n moarte ştiam că
    nu voi găsi niciun răspuns

    însă acolo erai tu
    în ultimul tren
    cu o revistă de februarie în mâini probabil
    căutai un vers iubitei tale aş fi vrut
    să îţi spun că sunt inspirată şi că toate poemele
    mele s-ar potrivi cu fotografia ei
    ştiam că tu nu vezi
    cum frigul mă cuprindea şi cum înăuntru
    îmi scriam ultimul poem cu sânge pe oase
    şi trenul se apropia secunda înghiţea ultima şină
    eu visam în spirale şi ai trecut cu trenul prin inima mea.

    eşti frumoasă ca legenda ultimului inorog
    mi-ai fulgerat tu ultimul gând
    şi-am coborât scările morţii aşa singură si aşa rotund ca şi cum
    nemurirea mea rece ar fi fost
    ultima piatră din templul visului tău.