Etichetă: elena lucia spatariu

  • Medalion Elena Lucia Spatariu Tudose

    Medalion Elena Lucia Spatariu Tudose

    Între vis și realitate – Elena Lucia Spatariu Tudose

    mă abandonez somnului
    -o lume în care cuvintele
    nu au nici o culoare
    doar visele sunt colorate
    și atât de reale
    încât mă trăiesc așa cum
    niciodată eu nu am știut
    să le visez

    dincolo de pleoape
    mă cutremură imaginea
    soarelui
    adus cu izoleta la locul de muncă
    și chipul meu
    cu tristețea ascunsă sub mască

    pasărea curcubeu
    se roagă s-o primesc
    în colivia mea de beton

    mi se așează cuminte
    pe umăr
    și cântă o arie
    din Nabucco…

    Cuib de lumină

    Te rugasem să nu mai crești
    pentru ca brațele mele
    să te poată cuprinde cât mai mult
    să te pot feri de păsările negre
    de apele tulburi și de vânturi vrăjmașe
    să mai ții de cald
    cuibului roșu în care
    te-ai zămislit lumină vie
    în sfântă zi de Paște

    cu cât creșteai
    cu atât te îndepărtai
    lipsind tot mai acut brațelor mele
    devenite crengi plângătoare
    tristă imagine lacustră
    cu două cuiburi goale
    ca două răni sângerânde
    spălate în apa sărată
    ce-mi creștea la picioare

    te-am abandonat iubirii
    Maicii tuturor fiilor neîmbrățișați
    și a tuturor maicilor cu brațele
    ca niște crengi plângătoare
    am devenit dor arzând
    apoi cuvânt durut în rugă
    murind și renăscând pe rând
    cu fiecare an ce îmi albea la tâmplă

    de-o vreme m-am împuținat
    tu ești tot mai înalt
    brațele mele nu te mai cuprind
    dar simt brațele tale verzi cuprinzându-mă
    mi-e cald și mi-e bine
    și mă simt tot mai mult
    un cuib plin
    de lumină…

    Și dacă va fi să nu fie…

    Azi am probat
    cele mai frumoase rochii
    din voaluri neștiute de croitori
    cu fir de borangic născut
    de puful alb din nori

    mă dau singurătății
    întreagă neatinsă
    de lamentări ce stau
    să se sugrume
    de capriciile depresiilor
    și a fricilor
    cu justificări puerile la purtător

    n-am să lipsesc la balul
    acestei primăveri solitare
    aparențele
    sunt doar uși
    ce se deschid cu o fluturare de aripi
    prea mult m-am pregătit
    pentru nunta păsărilor
    și concertul florilor
    în mii de nuanțe de roz

    voi juca eu însămi rolul
    primăverii tuturor primăverilor
    arse și renăscute
    din propria cenușă
    cântătoare de viață

    și dacă va fi să nu fie

    voi reinventa o nuntă
    cu cele mai frumoase personaje
    atât de fragile
    încât nici o moarte
    nu le va putea atinge
    cu vreo aripă transparentă

    voi fi eu primăvara tuturor primăverilor
    despre care nu s-a scris încă
    nici o poveste cu happy end

    voi fi mireasa ta
    cu părul alb
    în strai de primăvară
    vis împlinit
    în cea din urmă seară…

    Marți treisprezece

    Cu secundele atârnate de glezne
    aștept duminica
    la semafor

    azi e de-abia marți
    semaforul e roșu
    de trei ceasuri
    și nu-mi mai amintesc
    dacă trei sau treisprezece
    ține culoarea asta
    sau azi e treisprezece…

    Ah da

    azi e marți și e treisprezece
    e ziua în care
    mâța neagră
    îmi taie calea
    în două
    și indiferent pe care cale apuc
    voi întâlni neapărat
    numai semafoare pe roșu…

    E seară deja

    cu gleznele însângerate
    aștept duminica…

    la semafor
    umbra mea
    dansează burlesc
    cu o floare roșie în gură.

    Mâine
    e o altă zi…

    De-a v-ați ascunselea

    Am învățat demult
    că jocul cu moartea
    este un joc pervers…
    scorul este doar amânat
    și gongul final
    întârzie să bată
    atâta timp cât
    ea se distrează încă
    pe seama naivității mele

    iată
    de pildă chiar acum
    ca și altă dată ne jucăm
    de-a v-ați ascunselea
    și în timp ce eu
    o număr cu zecimale
    printre degetele răsfirate
    și-n loc s-o caut
    mă ascund în primăvară
    ca într-o veșnicie colorată

    o văd de departe
    bandajată la ochi
    numărându-mi anotimpurile
    sub un tei
    înflorit..

    Frumoșii pământului

    Parc-am trăi
    într-o bulă atemporală
    un fel de paranteză închisă
    gelatinoasă și transparentă
    suntem protagoniștii
    unui carnaval al măștilor uniforme
    de tip chinezesc-comunist
    constrânși
    să purtăm cu toții
    aceeași mască anostă
    care nu ne mai deosebește
    unii de ceilalți
    o mască universală
    arătându-ne egali și ridicoli
    exersând dansul grotesc
    al morții…

    doar ea nemascată
    moartea
    se arată în toată splendoarea ei
    de împărăteasă apocaliptică
    arătându-ne cu degetul descărnat
    cât de hidoși suntem noi
    frumoșii pământului
    în timp ce primăvara
    seamănă viață
    pe străzile pustii…

    Pas de deux

    Picioarele obosite
    de atâta șotron
    prin intersecții
    încercau să ghicească
    calea cea dreaptă
    tălpile sângerânde
    lăsau urme
    pe fiecare cărare
    greșită sau nu
    dansând
    piruete pe poante

    încă un pas de deux

    penetrează adâncuri
    răsfirând rădăcini
    în nisipuri mișcătoare….

    trunchi contorsionat
    prelungind
    brațe desfrunzite
    degete descărnate
    dau norii la o parte
    unghii
    scrijelesc cerul
    mâini împreunate
    a rugă

    caută
    și caută…

    printre îngeri și demoni

    unde ești…
    unde ești…

    neliniștea asta…

    Doamne
    ce caut

    neliniștea asta…
    îmi înnoadă cuvintele…

    și caut
    oare ce caut…

    Umbra doarme
    chircită
    cu genunchii la gură
    tresare uneori
    ca într-un coșmar…