Etichetă: tomis

  • DRUMUL SPRE CASĂ

    Iar de dragoste? Iar…sau, cel puțin, așa s-ar vedea de pe ulița mea…

     

    hai măi femeie
    să-ți arăt un oraș muribund
    peste care au fost prăvăliți
    mii de stabilopozi
    ai căror dinți de beton
    mușcă marea de inimă

    sărutul nostru a înghețat
    sub tăvălugul de spaimă
    al fostului țărm
    și încearcă să prindă din urmă
    delfinii și bancurile de chefali
    migratori către zodii bolnave
    de pleurezie

    mai fă-ți o dată privirea
    lamă de brici din oțel suedez
    și taie-mi chistul canceros
    de pe fruntea sub care
    îmi moare memoria

    apoi închide-mă într-un urlet
    de lup alungat din haită
    sau într-o picătură de apă sărată
    pelinsă din gura unui monstru marin
    eșuat la marginea clipei
    în care te strig

    te mai rog femeie a mea să zâmbești
    în ciuda a tot și a toate
    căci poate ieri poate mâine
    poate cândva întrucât azi-ul nu mai există
    voi fi din nou vâslaș pe-o galeră
    și voi pleca spre o insulă cețoasă
    iar tu rămasă în umbra colibei
    îmi vei toarce din două-trei lacrimi
    o mantie sub care odată ascuns
    am să devin nevăzut
    pentru ierburi și păsări
    dacă voi mai reuși să găsesc
    drumul spre casă
    pe sub cerul acesta de lut
    și fără Stele Polare

    GEORGE MIHALCEA
    Tomis, 19 Ianuarie 2015