Categorie: revista vocativ

  • Jungla civilizației sau monstrul elegant…

    Încotro? (partea întâi)

    Preponderent de-a lungul istoriei umanității au fost doar războaie, molime și …marile decalaje foarte grave între bogați și săraci. Săracii sunt de doua feluri: cei care aleg să fie astfel, fiindu-le lene sau nepricepându-se să creeze ceva, să muncească și, cea mai mare parte, aceia care oricât ar crea sau munci tot săraci rămân fiindcă așa au decis cei puternici… Bogații sunt și ei de două feluri: bogații cei buni, care merită să fie așa deoarece au creat ceva extraordinar sau au muncit asiduu și, ceilalți, bogații răi, care au jefuit permanent prin cele mai diverse mijloace, de la violența dusă la nivel de genocid până la înșelăciunea generalizată și legalizată. Rar a fost îngăduit unui sărac bun să treacă în rândul bogaților buni și aceasta s-a făcut tot sub interesele bogaților răi. Ceea ce s-ar numi clasa de mijloc (în care se află inevitabil și micii bogați răi sau pepiniera acestora, asupra căreia ar trebui plasată maxima atenție) Această clasă de mijloc ar trebui să fie cea mai numeroasă, dar…
    Răul civilizației nu este împărțirea pe clase sau diversitatea, ba dimpotrivă, mai rău ar fi să fie (și utopic) toți bogați sau toți săraci, răul nu stă în lucruri ci în uzul acestora.
    Normele sociale, cultura socială, morala, au fost mereu influențate de interesele bogaților răi. În numele legii necesare evitării anarhiei și bunăstării generale și în numele moralei sau săvârșit cele mai oribile crime. Mai multe crime au făptuit cei de la putere, oriunde în lume de-a lungul timpului, decât epidemiile și criminalii de rând, decât inamicii externi. Și au făcut-o sub scutul legii și ale unor necesități care au fost născocite anume, cum ar fi de exemplu siguranța națională.
    Civilizația presupune nu doar progresul tehnologic, cunoașterea crescândă asupra naturii și descoperirile științifice, ci și un profund respect față de viață, de viața oricărei ființe. Dacă acest respect este știrb3cd0f97-300x231 Jungla civilizației sau monstrul elegant...it de norme, acele norme sunt ostile civilizației, sau doar o fățărnicie îmbroboditoare.
    Instituționalizare chestiunilor spirituale cum ar fi: educația, sănătatea, justiția, credințele, artele și așezarea acestora în sprijinul intereselor bogaților răi, a adus prejudicii umanității imposibil de cuantificat.
    Absolutismul monarhic, despotismul, prin care voința monarhului devine lege și nu este îngăduită nicio crâcnire împotriva ei, a fost înlocuit cu o democrație în care alesul nu răspunde pentru decizia lui, voința lui, indiferent care ar fi aceasta, deci, care este diferența între un monarh care taie și spânzură după capriciul voinței și un ales, chipurile democratic, care nu răspunde nicidecum pentru nicio decizie a sa, nefiind nicio lege care să înfiereze această răspundere? Unde este astfel evoluția civilizației? Doar în faptul că oamenii își pot alege cine să-i oprime? Nu. O astfel de democrație este o înșelăciune crasă și costisitoare mai mult decât în cazul unui despot medieval.
    Dacă educația presupune inocularea în conștiința celui supus procesului a unei obediențe absolute față de normele create de bogații răi și dacă la fel contribuie artele și credințele propagate iar justiția apără cu strășnicie respectarea acestei obediențe, simbolul justiției fiind o balanță, deci un instrument de piață, iar sănătatea și viața au devenit o marfă, precum toate chestiunile spirituale, înseamnă că civilizația umană se află moralicește vorbind tot acolo de unde a pornit. O dovadă stă și în faptul că tot ceea ce este considerat viciu sau virtute este neschimbat de milenii.
    17668984-illustrazione-di-un-libro-aperto Jungla civilizației sau monstrul elegant...Firea umană, natura sa, nu este civilizată fiindcă educația sa și spiritualitatea sa este permanent menținută prin diverse pârghii să rămână la nivelurile instinctelor. O viziune socială nouă care să urnească civilizația ar presupune un nou limbaj care să înlocuiască pe cel al schimbului și noi norme care să responsabilizeze puterea. Dar cel mai important și necesar pas ar fi scoaterea de sub forma de instituție a tuturor chestiunilor spirituale, acestea deoarece evoluția materială care asigură resursele traiului și relațiile dintre oameni și chiar dintre toate formele de viață, se poate crea doar printr-o evoluție spirituală complexă și acordată cosmic. (va urma)

  • Kamceatka/time is honey – FELIX NICOLAU

    P5260001-300x225 Kamceatka/time is honey -  FELIX NICOLAU,,n-am știut că literatura e o chestie/ de ce bei/
    cu cine și unde când am aflat eram așa de bătrân
    că nu mai aveam răbdare nici să fac sex
    darmite să mă rostogolesc de pe o bucată pe alta
    la terasa de la muzeul literaturii”

    Dacă vreun amețit mai crede în poezia cu îngerași cupidonieni, Felix Nicolau, un drăcușor cu picioarele pe pământ, desființează mitul metaforic dulceag, impunându-se printr-un discurs liber, miserupist, direct, fără fasoane de macho de București, cum se practică în majoritatea volumelor în care el, poetul X, îl iubește pe Dumnezeu și pe ,,stăpâna sufletului ” său pentru care se dă trei ori peste cap…aleiii-hap!
    În sfârșit, am citit o carte lipsită de veșnicele pomeniri ce inundă lirica second hand a zilelor noastre, în care ABISUL, SUFLETUL, INIMA, LACRIMILE, SPERANȚA ȘI NEANTUL se scurg din versuri, emfatic, ca oul lui Columb, spart în tigaia cu clișee.
    Kamceatka/time IS honey este un spectacol de stand-up comedy scris, împărțit în patru capitole:Tainele Victoriței, Viață de Bruxelles, Bestii cu chiloței, Nopți clocotite.
    Autoironia, sarcasmul, umorul, franchețea, reprezintă recuzita nelipsită din show-ul dat de Felix Nicolau pe scena realității. Astfel descoperim în poemul ,,pentru păzirea auzului” că simpatia lui pentru preoți este ca tămâia pentru satan. Printr-o ironie subtilă care vizează fețele bisericești, Felix reușește să stârnească zâmbete, amintindu-ne că toți suntem supuși greșelilor, deci și cei care sluijesc cuvântului Domnului ,,înainte de liturghie preotul să nu vadă de găini de gospodărie…să nu-și numere banii…nu e bine să citească ziarele să-și umple mintea de politică bârfe…nici la comediile sexy care-l fac să se suie pe preoteasă să-și împrăștie sămânța în cine știe ce scorbură a corpului ei… preotul va fi păzit de arătarea diavolului/în chip de pamela anderson în mijlocul liturghiei și/ n-o să mai arunce cădelnița în capul cântăreților din strană precum/zarurile la casino…”.(pentru păzirea auzului)
    Criza de personalitate a bărbatului trecut de 40 de ani este tratată cu umor, Felix fiind tentat să compare semnele vârstei cu cele ale bărbaților care-i pică în vizor- ,,… nu mi s-a scămoșat pielea pe burtă tot mai des caut riduri în oglindă dar mai ales pe fețele celorlalți/ ce mă bucur când văd cearcăne și un fir alb la ăștia de 20/ ce mă bucur când văd unu de 70 fără riduri sau urcând treptele cu genunchi tari … apoi uit și mă înnăbuș cu o ceafă de porc cu țigări de foi/ îmi zic ce dracu e o vârstă frumoasă…”.(de-acu)
    V-ați gândit vreodată la reîncarnare? Felix Nicolau a făcut-o. Imaginația nu i-a jucat feste. Este amuzant cum a reușit Iosif Visarionovici Stalin să se reîncarneze în ,,cățeaua husky de zăpadă” iar ,,păianjenul nevricos spânzurat pe pânza țesută/ între stâlpii foișorului roșcat nu poate fi/ decât frank sinatra. ”(Buddha) Mie mi-ar plăcea să mă reîncarnez în zâna măseluță, să le scot toți dinții din gură celor care ne mint cu rânjetul pe față că o vom duce bine.
    M-am întrebat de multre ori cine este Felix Nicolau dincolo de viața literară. În sfârșit am găsit răspunsul pe care chiar el mi l-a dat în poemul ,,mAipRecis”, am fost la un pas de a mă îndrăgosti- ,,sunt un înger cu cap de hârcă/sau fără cap/nu mai mare decât o vulpe-liliac/dar o cascadă de zâmbet…”, o vulpe-liliac a cărei viață,,e dincolo de zare/adânc înfiptă în icoane …e în șanțuri printre șobolani scârnăvii și guzgani”. Dragostea lui ,,e un fulger descărnat cu bateriile descărcate// dragostea mea horcăie și tușește în noapte…”.
    Bad boy-,,rest la un cărucior de butelii luat din talcioc”- dă din casă. Spune despre mama sa că ,,era Fe/ cioară”, că a fost șef de promoție ,,dintre 400 de oi”, că,,behăia operetă și usca baterii de pinot gris”. Oare cine era soțul femeii acesteia de invidiat? Aha, am găsit: ,,un pilot prăbușit de sute de ori în fotbal în bere în tutun în mașini și motoare în pescuit –vânătoare în afaceri murdare în femei grase+bârfitoare/în vise cu vilă în baleare în discuții fantastic de intelectuale”. Acest minunat bărbat practica și sporturi extreme,,o caftea des? Cam de 5 ori pe lună cu genunchiul în burtă/cu cotul în gură”. Rezultatul final este unul cu happy end,,doar atunci ea urla traviata”, conchide bad boy, făcând haz de necaz. (maică-mea downloadează un ghiveci cu carne de porc care să-mi stârnească ambiția)
    Să vă spun un secret. Bad boy are și o iubită, Adelina, pe care o tratează cu mult respect și admirație. Nu eu spun asta, reiese din poezie -,,pe la 4 dimineața am vrut să aprind lumina s-o iau la castane/ fă ce dracu vrei în patul meu dacă zaci ca o capră/ moartă-n șanț?”. După ce îi aplică o corecție ca la carte cu ,,un cap de bronz cu limbă de jad”, moștenit de la bunica, îi șoptește mieros, complimentând-o:,,nu ai de ce să te rușinezi veverițo/ ești mai frumoasă așa”. ,,asta pentru că îți plac ție chestiile nașpa!”, mormăie ea.(Adelina)
    ,,care-i treaba cu labagii?”, ce simte un om născut ,,în cea mai îngustă țară din lume”unde până și ,,curul grăsanilor e îngust ca esofagul balenei albastre orice respirație se transformă în vânt orice bășină în uragan”, cum e ,,să-ți fie groază de propria mamă ca de o soacră”sau ,,care sunt cele 6 trepte ale primăverii” sunt doar câteva întrebări ce-și vor găsi răspunsurile odată ce veți lectura acest volum de versuri.
    Cam atât, ajunge cu vorbăria, citiți-i poezia! Veți avea surprize de proporții lecturând Kamceatka/time Is honey, publicat la Editura Vinea, 2014. Este unul dintre cele mai șmechere volume de versuri citite în ultimul an. Lectură plăcută!

  • Cristina Nemerovschi, adevăr Și provocare…

    44823920-234x300 Cristina Nemerovschi, adevăr Și provocare...Supranumită de critici rebela culturii române de azi și considerată principala reprezentantă a unui nou mod de a face literatură, licențiată în filosofie, Cristina Nemerovschi a debutat în 2010, cu romanul Sânge satanic. Acesta a reprezentat atât un succes de critică, dar mai ales de public: în numai un an, Sânge satanic s-a impus ca un adevărat fenomen social, consacrând un nou stil în literatura tânără și inspirând numeroase manifestări artistice: poezie, piese de teatru, visual art, muzică. A primit referințe elogioase, fiind comparat cu opere-cult ale unor autori precum J. D. Salinger, Henry Miller, Irvine Welsh, Chuck Palahniuk, Bret Easton Ellis sau Anthony Burgess, și a fost distins cu premiul Tiuk! pentru debut, cu titlul Cartea anului 2011, nominalizare la titlul Cartea anului 2010, ales printre finaliștii Premiers Romans En Lecture.

    Al doilea roman al Cristinei Nemerovschi, Pervertirea, a apărut în 2012, la editura Herg Benet, fiind supus controverselor încă din primele luni; câteva lecturi publice au fost întrerupte, temele romanului fiind considerate “imorale, violente și indecente”. Următoarele ediții ale cărții conțin fragmente inedite, reunite sub titlul Jurnalul Amaliei.

    Ani cu alcool și sex este al treilea roman semnat de Cristina Nemerovschi, o continuare la Sânge satanic.

    În 2013, în colecția Cărțile Arven a Editurii Herg Benet, apare nymphette_dark99, carte despre care s-a spus că a detronat Lolita, cel puțin pentru generația tânără.

    În noiembrie 2013, Cristina Nemerovschi publică la Herg Benet un volum compus din discuțiile avute cu cititorii săi, intitulat Ce facem cu România? – Cititorii în dialog cu Cristina Nemerovschi.

    Rezervația unicornilor (2014) este romanul care încheie trilogia Sânge satanic. Tot în 2014, publică romanul-pamflet Cum a ars-o Anghelescu o lună ca scriitor de succes. Păpușile este a opta carte semnată de autoare.

    Toate romanele Cristinei Nemerovschi au devenit rapid bestseller-uri și au fost reeditate. Proza Cristinei Nemerovschi a fost inclusă în câteva antologii, atât din România, cât și internaționale.
    Site oficial: www.cristinanemerovschi.ro
    Blog: www.morgothya.ro
    Facebook: https://www.facebook.com/pages/Cristina-Nemerovschi/261309263945269

    Fragment din romanul Păpușile  de Cristina Nemerovschi (Herg Benet, 2014)

    Ieri am trecut cu autobuzul pe la Piața Muncii și mi-am imaginat exact cum va fi. Va fi o zi de toamnă târzie, voi avea 80 de ani. Amnezie, reumatism, cataractă, hipertensiune, tot tacâmul. Pentru mine, atunci, va fi doar o chestiune de zile, nu de luni sau de ani, nici măcar de săptămâni. Și voi trece, ca acum, cu autobuzul pe la Muncii – sau, cine știe, poate până atunci vor construi, ca-n filmele SF, tramvaie care să meargă prin aer – și, în spatele copacilor desfrunziți care vestesc o iarnă gri, friguroasă, mi se va părea că întrezăresc conturul lui Mădă. Mă voi întreba atunci, din instinct, din amintire și obișnuință, așa cum o fac și acum, dacă Luna a ajuns și a aprins lampa. Dacă e destulă bere. Dacă avem țigări. Dacă ea e acolo și dacă încă mă mai iubește. Voi fi bătrână, voi avea 80 de ani și toate bolile de pe pământ. Voi fi uitat că mă cheamă Dora Malvina, că pe mama a chemat-o Eva, că m-am născut în 1993 și că bunica purta din când în când părul verde și prevestea nenorociri în palmele trecătorilor. Voi fi uitat atât de multe lucruri. Dar niciodată n-aș fi avut cum să uit că acolo, în spatele copacilor, într-o casă construită în copaci, cam șubredă și cu o podea care scârțâie, într-o casă pe care o cheamă Mădă, mă așteaptă o femeie care mă iubește.

    Sunt lucruri pe care mintea nu le poate lăsa în urmă niciodată. Nu te poți desprinde cu adevărat de ele, orice ai face. Momentele în care ai fost cel mai fericit se imprimă undeva definitiv, pentru ca tu să te întorci la ele. Să nu existe niciun obstacol care să se pună în calea ta spre ele, atunci când aluneci în trecut.

    Pentru mine, acum și în toate zilele care mi-au mai rămas de bântuit de una singură prin lumea asta, Luna o să fie femeia care mă așteaptă într-o casă din copac.

    Suntem doar momente, doar frânturi. Suntem bucăți mici, într-o lume pe care n-o înțelegem pe deplin, și din care nu putem simți decât ceea ce atingem. Plutim într-un lichid vâscos, ne e frică de el, și din când în când trecem pe lângă un obiect care arată așa cum n-am mai văzut până atunci, dar care ne înfricoșează mai puțin – și ne lipim de el, ne culcușim acolo speriați și ne facem o lume. Lumea fiecăruia din noi. Nu vedem prea mult dincolo de ea. Ne e frică să ne ridicăm pe vârfuri și să privim mai departe, pentru că știm că vom vedea peisaje străine. Dacă am putea alege, ne-am dori ca întotdeauna să trăim numai în spațiul nostru restrâns, cunoscut, fără amenințări, fără pericole.

    Iar iubirea poate face asta. Iubirea te ridică pe vârfuri și te obligă să privești dincolo de lumea pe care ai construit-o tu, în care te refugiezi plin de teamă. Iubirea îți șterge frica. Te provoacă să cauți ceva nou, ceva care să-ți dea bătăi nebune de inimă, să te facă viu. Iubirea te duce mai departe, un cuceritor fără teamă, plecat în căutarea altor lumi pe care să le lipească de a lui, să și le însușească.

    Și se termină, da, întotdeauna se termină, într-un fel sau altul. Te reîntorci tot acolo unde nu-ți e teamă, unde îți strângi genunchii la piept și aștepți să se întâmple ceva cu tine.

    Mi-ar fi plăcut ca povestea să aibă un sfârșit concret, dar în lumea reală nu se întâmplă așa. Nici nu pot bănui cum se va termina.

    *
    Uneori, crezi că știi moartea. O vezi în jurul tău, ești conștient că ea există și că, în timp, se va apropia tot mai mult de tine. Îți vezi murind străbunici, bunici, vecini, unchi, mătuși, poate un părinte. Nu-ți pare ceva străin moartea. Până într-o zi, când vine la un pas de tine și calcă peste inima ta așa cum ar trece în viteză un camion pe un pod de sticlă, fărâmițând totul și împrăștiind cioburi. Abia atunci îți dai seama că tot ceea ce credeai că știi despre ea era doar unul dintre învelișurile ei blânde, nu tot adevărul. Abia atunci înțelegi ce e moartea.
    Dacă m-ai întreba acum, acum-acum, adică la sfârșit, ce cred că e iubirea, n-aș putea să spun decât atât: iubirea e Luna. Am avut-o pe Luna, așa că, într-un fel, am știut totul.
    Știu ce nu e iubirea.
    Iubirea nu e frică; iubirea nu e teamă constantă de lucrurile care s-ar putea întâmpla, de oamenii pe care i-ai putea pierde. Iubirea nu sunt planurile de viitor pe care ți le faci. Iubirea nu e lipsa de încredere în propria ta persoană. Iubirea nu sunt alții, iubirea nu înseamnă grija de a afla ce cred alții despre tine. Iubirea nu e oboseală, nu e plictis, nu e banalitate. Iubirea nu e ură, invidie, iubirea nu e atunci când îți propui să fii altcineva. Iubirea nu e atunci când minți, când nu poți fi sincer, când umbli prin lume cu o mască pe față. Iubirea nu e atunci când te ascunzi sub o plapumă și aștepți să treacă timpul, pentru a fi altcineva sau pentru ca lumea să te uite. Iubirea nu e trecut sau viitor. Iubirea nu e așteptare, nu e vis. Iubirea nu e o amintire pe care n-o mai poți schimba.
    Dacă simți toate astea, ești departe de iubire.
    Iubirea e, în primul rând, nebunie. Iubirea e sinceritate, dar nu orice fel, ci una dusă la extrem. Iubirea e risc; e saltul în gol de pe un vârf de munte. Iubirea e încredere. Iubirea e atunci când vrei să cuprinzi toată lumea în pumn și s-o ascunzi sub pernă. Iubirea e dorința de a trăi fiecare minut, de a lua timpul impersonal pe care-l trăiesc și alții și a-l transforma în ceva al tău, numai al tău. Iubirea e zâmbetul cu care te trezești pe față într-o dimineață de iarnă. Iubirea e o noapte în care se văd bine stelele, și te uiți pe geam, și simți că vrei să iei în brațe siluetele negre ale copacilor din depărtare. Iubirea e un cal galben care aleargă spre tine, și tu nu vrei să ajungă niciodată, ci să-l privești la nesfârșit. Iubirea e când sari din pat, îți lovești degetele de piciorul mesei și te întrebi ce ai făcut de ai ajuns cea mai norocoasă ființă din lume. Iubirea e vocea ei la telefon, și părul ei roșu în bătaia vântului, și bocancii ei mărimea 38, și periuța ei portocalie de dinți, și rujul maro, și cerceii cu rubin.
    Iubirea e când simți că ea depinde de tine. Că nu mai poate fi fără tine.
    Iubirea e când Luna îți ține degetele împletite cu ale ei, reci, ca întotdeauna, și-ți spune să nu pleci niciodată.
    Și am uitat să mai spun ce altceva e iubirea: iubirea e atunci când afli odată pentru totdeauna cine ești. E atunci când devii acel tu complet pe care-l vei purta mereu cu tine prin lume. Când îl iei pe celălalt și-l amesteci cu tine, făcând un nou întreg, ca un glob mare din plastilină colorată, atunci când te plictisești să tot construiești figurine și amesteci totul, aparent fără niciun sens. Privești apoi mingiuța făcută din toate culorile, și recunoști: uite, piciorul alb al ciupercuței… Uite, acoperișul roșu al casei… Uite, verdele ăla care a fost un copac.

    La început n-au fost cuvântul, Dumnezeu sau întinderea nesfârșită de ape. La început au fost Dora și Luna.
    Și totul a pornit de acolo.

     

  • Cronica lui 99999

    ^C37AF37E7E7B80DAB4F2EA72516A6CD0C829463445891F455E^pimgpsh_thumbnail_win_distr1 Cronica lui 99999Sâmbătă, 17 ianuarie, Club 99, din Bulevardul Dacia nr.99, a fost gazda evenimentului organizat de Direcția 9. Iată câți de 9 s-au strâns într-o combinație aparent întâmplătoare, pentru noi muritorii. Nu este deloc așa, căci dacă ne luăm după simbolistica cifrei nouă, ea are semnificații puternice. Numărul nouă reprezintă măsura gestațiilor, a căutărilor fructuoase și simbolizează încununarea eforturilor, desăvârșirea unei creații. Dupa Dionisie Areopagitul, îngerii sunt ierarhizați în nouă coruri sau triade.
    Dacă fiecare lume este reprezentată de un triunghi (cerul, pământul și infernul), cifra nouă semnifică totalitatea celor trei lumi. Nouă este unul dintre numerele sferelor cerești, dar în mod simetric este și numărul cerurilor din infern. Astfel, celor nouă ceruri li se opun cele nouă izvoare, sălașul morților. În scrierile homerice, numărul nouă are o valoare rituală. Astfel, Demetra străbate lumea timp de nouă zile în căutarea fiicei Persefona. Leto suferă timp de nouă zile și de nouă nopți durerile facerii. Zeus zămislește nouă muze în nouă nopți de dragosteși lista ar putea continua. Prin urmare, nouă este numărul plenitudinii, fiind în același timp un număr yang, solar, masculin.
    Știți care este numărul invitaților care au vorbit despre poezie și au citit, invitați pe care Direcția 9 i-a susținut? Să calculăm împreună: trei invitați speciali- Lucian Vasilescu, Valeriu Mircea Popa, Ciprian Chirvasiu și șase autori care au citit din propriile volume lansate în seara lui 99999 –Marius Dumitrescu(Tâlharul cel bun), Valentin Leahu(Cu sufletul seară), Raluca Oana Ciceu(Sfaturi pentru tinerii muribunzi), Marie Vrânceanu(Toamna amanților), Cristina Cîrnicianu(Fața tandră a infernului) și Emil Sude(Scărarul)- în total, 9 poeți. Să lăsăm pentru moment cifra 9 și să trecem la poezia vie.
    Deși nu am fost de la începutul evenimentului, pot spune cu mâna pe inimă că a fost o seară remarcabilă, în care poezia și muzica au rezonat cu publicul amator de asemenea spectacole. Muzica ne-a fost dăruită de Raul Cârstea si Adi Manolovici.
    Momentul liric din final a fost unul de excepție. Lucian Vasilescu a lecturat un poem scris de Magda Isanos. Au urmat Ciprian Chirvasiu care a citit o poezie semnată de George Almosnino și Adrian Suciu care a lecturat poezii scrise de Traian T. Coșovei, Virgil Mazilescu și Dimitrie Stelaru. Este lăudabilă inițiativa organizatorilor de a crea un moment ,,remember” în memoria poeților care ne-au lăsat moștenire sufletul lor, poezia.
    ,, … pentru poeții mari și mici care au trăit în limba română, zece secunde de liniște” ( AS – Adrian Suciu). Acesta a fost cel mai emoționant moment al serii 99999.
    Coincidență sau hazard?
    ,,Coincidenţa este felul lui Dumnezeu de a rămâne anonim”.(Albert Einstein)

  • Dispută în lumea literară: un premiu contestat sau sfârșitul elitismului de carton?

    http://www.revista22.ro/gabriel-chifu-cistigatorul-premiului-national-de-poezie-contestat-de-30-de-scriitori-manolescu-semnatarii-sa-si-scrie-propriile-carti-apoi-sa-le-conteste-pe-ale-altora-de-unii-nici-n-am-auzit-52407.html

    manole Dispută în lumea literară: un premiu contestat sau sfârșitul elitismului de carton?Premiile sunt mai mereu bântuite de subiectivism, indiferent de cine le jurizează. Oriunde și oricând vor supraviețui mai mult decât premiile și decât autorii, doar operele valoroase. Valoarea nu are nevoie de salvatori și nici nu o stabilește un premiu sau altul. Ceea ce se dispută acum în lumea literară este cât de tare au fost subiectivi cei din juriu față de textele prezentate la concurs, bănuindu-se oarece influență autoritaristă a unui președinte de uniune scriitoricească aflat departe de uniunea pe care o prezidează.
    Acum, artificiile scandalului sunt ,,departele,, președintelui, care îi poate fi un avantaj chiar în a-l absolvi de trafic de influență și, totodată, un prilej de a arăta că, astfel, acesta și-a părăsit cumva turma, lăsând-o în voia sorții, fapt care îl reclamă ca fiind drept pretabil la a fi destituit sau obligat să își dea demisia? Sau doar competența celor din juriu? Oare nu cumva membrii juriilor de pe la concursurile românești, considerate elitiste și premiații acestora sunt ,,prin rotație,, cam aceiași?
    Dacă fiecare dintre toți cei implicați, atât în juriu și în participare, cât și cei care contestă sau doar dezaprobă, manierele acordării de premii, sunt oameni remarcabili ai vieții literare românești, rămâne să stabilească doar opinia publică (de dorit a fi una corect informată) despre ținuta morală a fiecăruia, dincolo de valoroasele lor contribuții la cultură. Fiindcă se poate întâmpla ca un om să realizeze o operă fenomenală în timp ce moralitatea sa ca om să fie discutabilă.
    Despotismul este o însușire firească atunci când la mijloc intervin banii. Dacă artele s-ar păstra, prin caracterul lor, în zona spirituală iar aleșii, ca fiind emblematice autorități în domeniu, ar face o dovadă de o absolută ținută morală, plasându-se în afara oricărei suspiciuni, în mod sigur contestațiile ar cădea în derizoriu. Așadar, fiind vorba și de bani și de o presupusă efemeră dar râvnită glorie, putem bănui oarece ,,balcanism,, în toată tărășenia, cu excepția contestatarilor care dovedesc că nu sunt și participanți la concurs, deoarece poți contesta moralicește vorbind, doar dacă interesul este numai onoarea unui premiu, unei instituții sau a unui gen al artelor și nu faptul că nu ai fi tu sau un amic cel premiat.
    Oricine se informează despre scandalul premiului acordat lui Gabriel Chifu poate să se lase influențat de simpatia pe care o are pentru fiecare literat, de-o parte și de alta a disputei. Dar ce te faci când simpatiile le ai în ambele tabere? Sau când ai vrea să știi totuși adevărul?
    Chiar și citind toate creațiile prezentate la concurs, opinia cum că premiul e just sau nu, tot nu scapă de subiectivism, cel personal, al gustului fiecăruia. Dar atunci când există anumite criterii de valorizare cum ar fi: autenticitatea, forța mesajului, ținta mesajului pe o arie generală, maniera literară ancorată în actualism, în avangardă , în mod sigur se poate constata dacă juriul a fost la limita corectitudinii față de criterii ori s-au lăsat influențați de simpatia de care se bucură premiatul ori, Doamne ferește, de porunca președintelui…

    .
    Poate că ar fi corect să valorizăm o operă nu doar luându-ne după spusele unui critic literar plătit de autor, deoarece odată ce a primit bani pentru a lăuda opera, nu are cum să îi și arate defectele. Astfel, toți ,,marii,, critici care lasă recenzii în urma unui tarif sunt subiectivi în ceea ce privește reala valoare a operei.
    Apoi, nu este obligatoriu ca unui autor care a realizat o capodoperă să îi fie considerate ca fiind drept capodopere absolut toate notițele sale publicate sau nu. Astfel, cine sunt cu adevărat marii noștri scriitori actuali și care operă îi recomandă ca fiind astfel? Sau unii dintre aceștia sunt mari doar pentru că se foiesc în mediile literare și plătesc berea la terasă?
    Cine stabilește criteriile măririi unui scriitor? Cititorul care duce vorba despre o carte sau un poem sau nume sonore, făcute sonore artificial prin funcții și scandaluri dar lipsite de o operă valoroasă?
    Astfel, dreptatea nu mai contează, morala nicidecum, ci doar de partea cui te situezi. Ești cu contestatarii sau cu ceilalți contestați? Dacă zici ceva de rău despre unul dintr-o tabără, deja toți vor crede că te situezi în cealaltă și, orice ai zice, devii dușman uneia dintre acestea două.
    Opinia publică ar trebui informată corect cu probe, cu dovezi clare, nicidecum păreri. Dacă toți cei care contestă, ar fi puși să rejurizeze, la rândul lor pot fi contestați de alții. Concluzionând aceste rânduri zic, fără dovezi clare și fără informarea corectă a opiniei publice, nu vom avea decât o altă ,,distracție,, tipic balcanică și niciun folos pentru literatură. Tare mi-ar plăcea ca un real război să fie al creației și nu al părerilor sau al premiilor. Dintr-un astfel de război al creării de opere mari ar ieși învingător doar cititorul de mâine care fără dubii ar da o motivație și o satisfacție reală.

    .
    Dacă Gabriel Chifu simte cu tot cugetul său că își merită premiul, să și-l păstreze. Dacă fiecare contestatar în parte își câștigă zi de zi tot mai mulți cititori ai creațiilor lor, premiul contestat (cu tot cu autor), va cădea în colbul uitării.

    .

    Cititorii nu se uită pe pereții plini de diplome ai scriitorului și nici la ce bâiguie criticii plătiți de el, ci doar la ce scrie în cartea lui și pe aceasta o simte.

  • Joint, rațiune și putere… o carte despre care se va vorbi

    pierre-soulages-retrospective-uvre-centre-pom-l-4-jpeg-300x246 Joint, rațiune și putere... o carte despre care se va vorbi(fragment) ,,Bărbaţii sunt o sursă de câştig şi doar un moment de relaxare, fetiţo, să ţii minte asta! Niciunul nu e capabil să iubească femeia, decât dacă îi este supusă. Să nu te laşi dominată de sentimente, pentru că vei simţi focul iadului. Fii stăpână pe tine, independentă, nimeni să nu-ţi tulbure gândirea, altfel vei deveni încă o victimă manipulată, sclava nr. N, de pe lista cuceritelor slabe.’’

    …………………………………………………………………………………………………………

    -L-ați trimis să mă protejeze iar el m-a trădat dându-mă pe mâna gaborilor.
    -Mihnea e mort, Elia. E mort. Nu te-a trădat, dimpotrivă. Era la volanul daciei Nova. El a provocat accidentul. A ars odată cu mașina. De aceea te-am adus aici să-ți propun să-i iei locul. Ești cea mai bună.
    -Monstrule! am izbucnit revoltată. Mihnea nu poate fi înlocuit cu nimeni, cu nimeni.
    Plângeam și nu știam de ce. Doar îi voiam moartea. Unde se dusese atâta ură strânsă în mine? Acum, după ce totul s-a sfârșit mă simțeam goală, ca un paner vechi uitat într-un pod, ros pe jumătate de șobolani. Nici nu știu când am căzut în genunchi. Plângeam în hohote, mă eliberam. Joint, rațiune și putere, asta a fost viața mea de până acum. Minciună, viață calculată pentru putere. Am fi putut avea o altă viață frumoasă. Am fi putut. Doamne, dă-mi un motiv pentru care să trăiesc! Nu mai vreau… am auzit un foșnet, ca un târșâit de picioare. Mi-am ridicat privirea și am izbucnit într-o nouă rafală de lacrimi. Spre mine se îndrepta pășind încet, cu brațele deschise, târându-și greu tălpile, Alice, micuța mea Alice. Eram paralizată de emoție. Am rămas pe loc să nu o sperii. M-am ridicat și am luat-o în brațe. Plângeam amândouă, dar de această dată de fericire. Mi-am aruncat privirea spre paravan. Dispăruse. Boss își îndepărtă burta, un pui de pernă. Chelia dispăru ca prin minune luându-i locul o coadă neagră. Zâmbetul acela…

    autor Claudia Minela