Categorie: revista vocativ

  • poem sau …note de jurnal

    Trec repede peste site-uri, o lume de n-ori mai mare decât o știm fără Net, cineva întreabă ce este frica. Grea temă. Mulți mint. Nu mă tem de nimic și de nimeni este cel mai prostesc răspuns. Eu nu mă tem de nimic și de nimeni, doar de boală, de suferință, da. Chestiunea morții am rezolvat-o. Nu există. Vorbea lui ceașcă – nu există. Este o altă lume, o altă viață. Nu mai revin. Dar, ca orice copil, iar noi, adulții suntem mai copii decât credem, nu prea iubim suferința. Una este să-ți tragi o sută de bice pe spinare, fie, cu bile de plumb, luminat de soare și de Cartea de pe masă și alta să bolești până aduci la disperare pe cei care te îngrijesc. Punct. Cunosc o persoană care mi-a spus că nu se teme de nimic, nu o cred, dar mă fascinează fața ei. Nu am văzut-o decât odată, pe viu, în fotografii apare mereu alta. Mă obsedează, nu pot spune că o iubesc, nu o cunosc. Îmi place că este trufașă. Mi-au plăcut oamenii îndrăzneți, trufași, până la o adică. Unora le cade masca. Adică fac pe ei. Ea scrie, nu știu ce scrie, de ce scrie, cum nu înțeleg de ce scriu eu sau alte milioane de oameni –poezie, proză. Unii pictează, alții fac muzică. Natura are destul de multă artă, ce ne chinuim să o oglindim în cioburile sufletelor noastre? Persoana crede în lumină, lumina e albă, abstractă, aerul e mai puțin abstract. Bun, creierul emite lumină , dar într-un spectru invizibil. Aici intervine paranormalul, mistica. Mă simt depășit. Mă întorc la suferință, un japonez scrie că forțași suferința se intercondiționează. Adică, iei o bară de oțel, o îndoi, nu poți, te dor mușchii, o stranie putere, o rezistență se transmite organismului, tu suferi, dar te simți puternic. Cuvintele corodează oțelul, corodează ideile, pentru că și ideile țin de o anume forță. De aceea nu neglija trupul, el poartă sufletul , un timp, ai grijă de trup, el are limbajul său, ca ochii, ca fața, expresia. Ascult o solistă – forță și lumină. De aici începe arta. Eu fug de cuvinte goale – profunzime, adâncime, abis, puah! Omul se uită în sus, în adâncuri se adună mizeria vieții. În trei rânduri am reușit să scriu o sinteză din trei romane citite cu zece ani înainte. Asta m-a salvat de la chinul de a scrie o carte amărâtă de proză. Poezia este cu totul altceva. Se poate cânta pe o coardă de vioară.

    Boris Marian Mehr

     

  • SĂ BEI SINGUR…

    Nimeni nu știe cum e să bei atît de singur
    încît să dai nume țuicii tale. Au stat mulți
    la masa pustie, dar ce să vorbești
    cu unii care nu știu numele țuicii tale?

    Nimeni nu știe cum e să bei atît de singur
    încît să dai nume sîngelui tău. El ce-ți mai ține
    de urît. Pînă-ntr-o zi.

    Nimeni nu știe cum e să bei atît de singur
    încît să dai nume singurătății tale. Scoate
    tu în oraș femeia asta prăfoasă și lăcrimată!
    Sigur o va consola careva!

    Nimeni nu știe cum e să bei atît de singur
    încît nici singurătatea ta să nu mai stea
    cu tine la masă…

  • am promis că

    am promis că

    azi o să-ţi desenez un soare
    nu e mare lucru
    dar e un soare
    dar de azi
    lumină de mijlocul iernii
    a tuturor iernilor
    din buletin
    aşa că…
    azi
    o să îţi desenez un soare
    dacă nu-l vrei
    stinge lumina
    şi lasă-l, naibii
    în întuneric…
  • [a trecut multă vreme de când nu ai mai scuipat frică]

    în loc de sânge
    de când nu ţi-ai mai pariat sufletul pe figuri de stil
    şi ai preferat să construieşti colivii din lucruri simple
    ca şi cum ar fi însemnat ceva drumul acela de oboseală unde
    îţi ofereai buzele ruginite
    oamenilor de rând

    dar a venit un timp când
    muream în picioarele altora
    când
    ne descompuneam moleculă după moleculă
    amintirea peştilor care defilau prin paharul de vodkă
    când
    umblam nopţi şi zile în părul tău scurt care
    nu iubea căprui

    să fie curând ai urlat din trupul îngerului adormit
    să fie beznă în sufletul fluturelui
    în dinţii încleştaţi ai mamei
    în ochiul sticlos al tatălui care
    mă petrecea pe ultimul drum
    să fie ce vrei tu să fie ţi-am răspuns din inima mesei
    spre ieşire

    (DD)

  • DRUMUL SPRE CASĂ

    Iar de dragoste? Iar…sau, cel puțin, așa s-ar vedea de pe ulița mea…

     

    hai măi femeie
    să-ți arăt un oraș muribund
    peste care au fost prăvăliți
    mii de stabilopozi
    ai căror dinți de beton
    mușcă marea de inimă

    sărutul nostru a înghețat
    sub tăvălugul de spaimă
    al fostului țărm
    și încearcă să prindă din urmă
    delfinii și bancurile de chefali
    migratori către zodii bolnave
    de pleurezie

    mai fă-ți o dată privirea
    lamă de brici din oțel suedez
    și taie-mi chistul canceros
    de pe fruntea sub care
    îmi moare memoria

    apoi închide-mă într-un urlet
    de lup alungat din haită
    sau într-o picătură de apă sărată
    pelinsă din gura unui monstru marin
    eșuat la marginea clipei
    în care te strig

    te mai rog femeie a mea să zâmbești
    în ciuda a tot și a toate
    căci poate ieri poate mâine
    poate cândva întrucât azi-ul nu mai există
    voi fi din nou vâslaș pe-o galeră
    și voi pleca spre o insulă cețoasă
    iar tu rămasă în umbra colibei
    îmi vei toarce din două-trei lacrimi
    o mantie sub care odată ascuns
    am să devin nevăzut
    pentru ierburi și păsări
    dacă voi mai reuși să găsesc
    drumul spre casă
    pe sub cerul acesta de lut
    și fără Stele Polare

    GEORGE MIHALCEA
    Tomis, 19 Ianuarie 2015

  • ÎNCEPEM

    motivația unei noi reviste de cultură poate fi doar noul în creație,
    autenticitatea, actualitatea și avangarda,
    promovarea valorii – împreună vom reuși să realizăm o altfel de revistă –
    vocativ este o …chemare